Difference between revisions of "Kalmár Elza"

From wikibase-docker
 
(5 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
'''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q255092 Kalmár Elza]''' (Kalmár, később Kövesházy Kalmár, Kövesházi, Kövesházy, Elsa) ('''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q99 Bécs-Hietzing]''', 1876. január 1. – [https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q93 '''Budapest'''], 1956. szeptember 3.), szobrász, jelmez- és díszlettervező. Eredetileg festőnek készült. '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q99 Bécs]'''ben<code>→</code> Hugo Löffler volt a mestere, majd Münchenben Schmidt-Reuter mellett tanult. 1898-ban '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q6959 München]'''ben<code>→</code> kezdett szobrászattal foglalkozni Hermann Hahn mellett. Első plasztikái mellett iparművészeti alkotásokat és színes litográfiákat készített. 1900-tól állította ki műveit, melyekkel reprezentatív magyar tárlatokon szerepelt itthon és külföldön egyaránt (1923: Oslo; 1924: Bécs; 1927: Fiume; Firenze; 1929: Genf; 1930: Washington). 1900-ban Párizsba ment, majd Firenzébe tette át lakhelyét. Egy időre hazatért Budapestre, majd 1902-től ismét Firenzében töltött éveket (1905-1909). Az I. világháborúban több mint két évig Albániában és Montenegróban dolgozott ápolónőként. A háború után rövid ideig Salzburzgban tartózkodott, majd 1920-ban végleg visszaköltözött Magyarországra. Tagja volt a '''KÉVE<code>→</code>''' művészcsoportnak, amelynek egyik kiállításáról '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q148014 Lengyel József<code>→</code>]''' is tudósított a '''''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q336957 Má]'''''ban<code>→</code>. Lengyel 1917 novemberi műkritikája a '''Remsey testvérek'''et monumentális festészethez szükséges adottságaik miatt dicséri, s míg a többi, kevésbé neves szereplőt alapvetően lehúzza, Kalmár Elzát elismerésben részesíti, igaz, némi fenntartással: „Kalmár Elzát egy fatönkben jól elgondolt kis szobra nem reprezentálja kellőleg”.
+
'''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q255092 Kalmár Elza]''' (Kalmár, később Kövesházy Kalmár, Kövesházi, Kövesházy, Elsa) ('''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q99 Bécs-Hietzing]''', 1876. január 1. – [https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q93 '''Budapest'''], 1956. szeptember 3.), szobrász, jelmez- és díszlettervező. Eredetileg festőnek készült. '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q99 Bécs]'''ben<code>→</code> Hugo Löffler volt a mestere, majd Münchenben Schmidt-Reuter mellett tanult. 1898-ban '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q6959 München]'''ben<code>→</code> kezdett szobrászattal foglalkozni Hermann Hahn mellett. Első plasztikái mellett iparművészeti alkotásokat és színes litográfiákat készített. 1900-tól állította ki műveit, melyekkel reprezentatív magyar tárlatokon szerepelt itthon és külföldön egyaránt (1923: Oslo; 1924: Bécs; 1927: Fiume; Firenze; 1929: Genf; 1930: Washington). 1900-ban Párizsba ment, majd Firenzébe tette át lakhelyét. Egy időre hazatért Budapestre, majd 1902-től ismét Firenzében töltött éveket (1905-1909). Az I. világháborúban több mint két évig Albániában és Montenegróban dolgozott ápolónőként. A háború után rövid ideig Salzburzgban tartózkodott, majd 1920-ban végleg visszaköltözött Magyarországra. Tagja volt a '''KÉVE<code>→</code>''' művészcsoportnak, amelynek egyik kiállításáról '''[[Item:Q148014|Lengyel József]]<code>→</code>''' is tudósított a '''''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q336957 Má]'''''ban<code>→</code>. Lengyel 1917 novemberi műkritikája a '''Remsey testvérek'''et<code>→</code> monumentális festészethez szükséges adottságaik miatt dicséri, s míg a többi, kevésbé neves szereplőt alapvetően lehúzza, Kalmár Elzát elismerésben részesíti, igaz, némi fenntartással: „Kalmár Elzát egy fatönkben jól elgondolt kis szobra nem reprezentálja kellőleg”.
  
Grafikákat, iparművészeti tárgyakat, fa-, bronz-, réz kisplasztikákat, síremlékeket (például '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q45910 Kaffka Margit]'''ét<code>→</code>), kút- és mauzóleumterveket, majolika- és kőszobrokat, festett viaszminiatűröket egyaránt alkotott. A szegedi Dóm téren a Pantheon számára ő készítette Madách Imre szobrát. Kőszobrait maga faragta. Alkotásaiban az érzelemmel teli finom naturalizmus, a szecesszió és art deco egyaránt is egyaránt megfigyelhető, olykor a kubizmus és expresszionizmus egyes jegyei is nyomot hagynak rajtuk; az itáliai kora reneszánsz kisplasztikák éppúgy hatottak rá, mint '''Isadora Duncan<code>→</code>''', vagy a '''Lényegretörő Színház<code>→</code>''' táncművészete.
+
Munkái közé grafikák, iparművészeti tárgyak, fa-, bronz-, réz kisplasztikák, síremlékek (például '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q45910 Kaffka Margit]'''<code>→</code>), kút- és mauzóleumtervek, majolika- és kőszobrok, festett viaszminiatűrök egyaránt tartoznak. A szegedi Dóm téren a Pantheon számára ő készítette Madách Imre szobrát. Alkotásaiban a naturalizmus érzelemteli, finom változata, a szecesszió és art deco egyaránt is egyaránt felfedezhető, illetve a kubizmus és expresszionizmus egyes jegyei megtalálhatók; az itáliai kora reneszánsz kisplasztikák éppúgy megihlették, mint '''Isadora Duncan<code>→</code>''', vagy a '''Lényegretörő Színház<code>→</code>''' táncművészete.
  
Művészete egyik fő ihletője a tánc, a mozgás, kisplasztikáin egy-egy mozdulat elevenedik meg, hol finom dekorativitással, hol expresszív módon. Első táncos szobrát Isadora Duncan 1902-es pesti fellépésekor alkotta; a szecessziót és az art deco stílusát ötvöző kisplasztikái a korszak tánc- és mozdulatművészeti reformkísérleteinek egyedülálló dokumentumai.  A 20-as évek második felében a '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q245039 Palasovszky Ödön]'''-féle<code>→</code> Lényegretörő Színház előadásaihoz tervezett díszleteket és jelmezeket.
+
Művészetének legfontosabb inspirációját a táncból, a mozgásból nyeri, kisplasztikáin egy-egy mozdulat elevenedik meg, hol dekoratív, hol expresszív módon. Első táncos szobrát Isadora Duncan 1902-es pesti fellépésekor alkotta.  A 20-as évek második felében a '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q245039 Palasovszky Ödön]'''-féle<code>→</code> Lényegretörő Színház előadásaihoz tervezett díszleteket és jelmezeket.
  
Lánya '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q147581 Kövesházi Ágnes<code>→</code>]''', a magyar avantgárd egyik legnevesebb táncosnője, mozdulatművésze, akinek alakjáról, mozgásáról, táncáról ugyancsak számos szobrot készített. A ''Csicsibua'' című keleti ihletésű táncelőadásról például ('''Új Föld-estek<code>→</code>''', 1927, táncosok: Kövesházi Kalmár Ágnes, Fazekas Judit (?), Fülöp Zsuzsi) kis, háromszögkompozíciójú szoborcsoportot alkotott (''Tánckompozíció''). Kövesházi Ágnes különleges táncruháit és sokszor a darab orientalista díszleteit is ő tervezte és valósította meg, köztük egy tűznyelveket ábrázoló ruhát, továbbá azt a lágy pliszékkel és hajtásokkal a test és a karok lüktető mozgását kiemelő leplet, amit lánya ún. ''Lélegző-tánc''ához viselt, és amelyet ő fotón és egyik híres szobrával is megörökített.
+
Lánya '''[https://itidata.abtk.hu/wiki/Item:Q147581 Kövesházi Ágnes<code>→</code>]''', a magyar avantgárd egyik legnevesebb táncosnője, mozdulatművésze, akinek alakjáról, mozgásáról, táncáról ugyancsak számos szobrot készített. A ''Csicsibua'' című keleti ihletésű táncelőadásról például ('''Új Föld-estek<code>→</code>''', 1927, táncosok: Kövesházi Kalmár Ágnes, Fazekas Judit (?), Fülöp Zsuzsi) kis, háromszögkompozíciójú szoborcsoportot alkotott (''Tánckompozíció''). Kövesházi Ágnes különleges táncruháit és sokszor a darab orientalista díszleteit is ő tervezte és valósította meg, köztük egy tűznyelveket ábrázoló ruhát, továbbá azt a leplet, amely lágy pliszéivel és hajtásaival a test lélegző, lüktető mozgását emeli ki. Ez utóbbi ruhadarabot lánya az ún. ''Lélegző-tánc''hoz viselte, ő pedig fotón és egyik híres szobrával is megörökítette.
  
 +
Lengyel József. „A kritikáról, a Remsey testvérekről és a Kéve kiállításáról”. ''Ma'' 3, 1. sz. (1917): 14.
  
Lengyel József. „A kritikáról, a Remsey testvérekről és a Kéve kiállításáról”. ''Ma'' 3, 1. sz. (1917): 14.
 
  
 +
Ladányi József. „Kövesházi Kalmár Elza, szobrász'''”,''' ''Artportal''. <nowiki>https://artportal.hu/lexikon-muvesz/koveshazi-kalmar-elza-774/</nowiki>
 +
 +
Szikra Renáta. „Csicsibua”. ''Artmagazin Online''. <nowiki>https://www.artmagazin.hu/articles/egy_kep/2c500cb933c1133fa172c582e0e29cfd</nowiki>
 
[[Category:KASInet]]
 
[[Category:KASInet]]

Latest revision as of 16:24, 14 November 2023

Kalmár Elza (Kalmár, később Kövesházy Kalmár, Kövesházi, Kövesházy, Elsa) (Bécs-Hietzing, 1876. január 1. – Budapest, 1956. szeptember 3.), szobrász, jelmez- és díszlettervező. Eredetileg festőnek készült. Bécsben Hugo Löffler volt a mestere, majd Münchenben Schmidt-Reuter mellett tanult. 1898-ban Münchenben kezdett szobrászattal foglalkozni Hermann Hahn mellett. Első plasztikái mellett iparművészeti alkotásokat és színes litográfiákat készített. 1900-tól állította ki műveit, melyekkel reprezentatív magyar tárlatokon szerepelt itthon és külföldön egyaránt (1923: Oslo; 1924: Bécs; 1927: Fiume; Firenze; 1929: Genf; 1930: Washington). 1900-ban Párizsba ment, majd Firenzébe tette át lakhelyét. Egy időre hazatért Budapestre, majd 1902-től ismét Firenzében töltött éveket (1905-1909). Az I. világháborúban több mint két évig Albániában és Montenegróban dolgozott ápolónőként. A háború után rövid ideig Salzburzgban tartózkodott, majd 1920-ban végleg visszaköltözött Magyarországra. Tagja volt a KÉVE művészcsoportnak, amelynek egyik kiállításáról Lengyel József is tudósított a ban. Lengyel 1917 novemberi műkritikája a Remsey testvéreket monumentális festészethez szükséges adottságaik miatt dicséri, s míg a többi, kevésbé neves szereplőt alapvetően lehúzza, Kalmár Elzát elismerésben részesíti, igaz, némi fenntartással: „Kalmár Elzát egy fatönkben jól elgondolt kis szobra nem reprezentálja kellőleg”.

Munkái közé grafikák, iparművészeti tárgyak, fa-, bronz-, réz kisplasztikák, síremlékek (például Kaffka Margit), kút- és mauzóleumtervek, majolika- és kőszobrok, festett viaszminiatűrök egyaránt tartoznak. A szegedi Dóm téren a Pantheon számára ő készítette Madách Imre szobrát. Alkotásaiban a naturalizmus érzelemteli, finom változata, a szecesszió és art deco egyaránt is egyaránt felfedezhető, illetve a kubizmus és expresszionizmus egyes jegyei megtalálhatók; az itáliai kora reneszánsz kisplasztikák éppúgy megihlették, mint Isadora Duncan, vagy a Lényegretörő Színház táncművészete.

Művészetének legfontosabb inspirációját a táncból, a mozgásból nyeri, kisplasztikáin egy-egy mozdulat elevenedik meg, hol dekoratív, hol expresszív módon. Első táncos szobrát Isadora Duncan 1902-es pesti fellépésekor alkotta.  A 20-as évek második felében a Palasovszky Ödön-féle Lényegretörő Színház előadásaihoz tervezett díszleteket és jelmezeket.

Lánya Kövesházi Ágnes, a magyar avantgárd egyik legnevesebb táncosnője, mozdulatművésze, akinek alakjáról, mozgásáról, táncáról ugyancsak számos szobrot készített. A Csicsibua című keleti ihletésű táncelőadásról például (Új Föld-estek, 1927, táncosok: Kövesházi Kalmár Ágnes, Fazekas Judit (?), Fülöp Zsuzsi) kis, háromszögkompozíciójú szoborcsoportot alkotott (Tánckompozíció). Kövesházi Ágnes különleges táncruháit és sokszor a darab orientalista díszleteit is ő tervezte és valósította meg, köztük egy tűznyelveket ábrázoló ruhát, továbbá azt a leplet, amely lágy pliszéivel és hajtásaival a test lélegző, lüktető mozgását emeli ki. Ez utóbbi ruhadarabot lánya az ún. Lélegző-tánchoz viselte, ő pedig fotón és egyik híres szobrával is megörökítette.

Lengyel József. „A kritikáról, a Remsey testvérekről és a Kéve kiállításáról”. Ma 3, 1. sz. (1917): 14.


Ladányi József. „Kövesházi Kalmár Elza, szobrász”, Artportal. https://artportal.hu/lexikon-muvesz/koveshazi-kalmar-elza-774/

Szikra Renáta. „Csicsibua”. Artmagazin Online. https://www.artmagazin.hu/articles/egy_kep/2c500cb933c1133fa172c582e0e29cfd