Digitális irodalmi emlékezet Közép-Európában
A kutatás a közép-kelet-európai régió kortárs önismeretét vizsgálja. Az emögött meghúzódó fő motivációnk, hogy a régió mint kulturális és földrajzi egység képzete az elmúlt évtizedekben veszített magyarázó erejéből, miközben az egyes nemzeti hagyományok egyre inkább befelé fordulnak és/vagy a nyugati, globális trendekhez igazodnak. A projekt első lépéseként, a visegrádi országokra (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) összpontosítunk, és azt vizsgáljuk, e négy hagyomány milyen mértékben ismeri egymás irodalmi kultúráját.
Ennek érdekében azt elemezzük, hogy az egyes hagyományokból mely szerzők - írók, költők vagy drámaírók - rendelkeznek Wikipédia-oldalakkal a másik nyelvén. Hipotézisünk szerint, ha egy szerző az egyik irodalmi hagyományból (például Milan Kundera cseh nyelven is publikáló író) szócikként szerepel egy másikhoz kötődő (például a lengyel nyelvű) Wikipedián, akkor mondhatjuk, hogy ez a szerző része egy másik hagyomány irodalmi emlékezetének (Kundera a lengyel irodalmi emlékezetnek), legalábbis elérhetők róla szóló információk az adott hagyományhoz tartozó, leggyakrabban használt enciklopédiában. Így tehát az összes ilyen szerző megszámlálásával kvantifikálható lehet a visegrádi térség irodalmi hagyományainak emlékezete és egymáshoz való viszonya is.
Módszerünk a Wikidata lekérdezését, az adatok tisztítását, hálózati reprezentációk létrehozását és az eredmények értelmezését foglalja magában.