Hajnóczy Péter a Szakszervezetek Országos Tanácsa Kulturális, Agitációs és Propaganda Osztályának (Q471018)

From wikibase-docker
Revision as of 12:39, 15 October 2024 by LudmánKatalin (talk | contribs) (‎Changed [hu] description: Hajnóczy Péter, levél, önéletrajz, szinposzis, HP00171)
Péter Hajnóczy, letter, curriculum vitae, synopsis, HP00170
Language Label Description Also known as
English
Hajnóczy Péter a Szakszervezetek Országos Tanácsa Kulturális, Agitációs és Propaganda Osztályának
Péter Hajnóczy, letter, curriculum vitae, synopsis, HP00170

    Statements

    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    10 April 1977
    0 references
    8
    0 references
    8
    0 references
    Hajnóczy Péter jelentkezése a Szakszervezetek Országos Tanácsa és és a Magyar Írók Szövetsége által meghirdetett irodalmi ösztöndíjra. A jelentkezésről szóló levél két példány, példányonként egy oldal terjedelmű gépiratban maradt fenn. A pályázati anyaghoz tartozó önéletrajz két változatban maradt fenn, az egyik változatnak egy példány egy oldal terjedelmű gépiratos forrása ismert, a másik változat két példányban maradt fenn, mindkét példány gépirat egy oldal terjedelemben. A két azonos önéletrajz-változat egyik példányán kék tollal írt autográf aláhúzások láthatók. A levélhez tartozó harmadik dokumentum az Írói munkásság és Tématerv című bekezdéseket tartalmazza. Ennek három változata maradt fenn, mindegyik egy oldal terjedelmű gépiratban, az egyiken kék tollal írt autográf aláhúzások láthatók. A Szegedi Hajnóczy Péter Hagyatékgondozó Műhely ezek közül csak bizonyos példányokat látott el jelzettel. A dátum minden forráson szerzői, de az önéletrajzok egyike sem datált. (Hungarian)
    0 references
    HP00171
    0 references
    6_56_2
    0 references
    6_56_2/a
    0 references
    6_56_2/b
    0 references
    6_56_2/c
    0 references
    SZOT Kulturális, Agitációs és Propaganda Osztálya[,] Budapest, VI. Dózsa György u. 84/b. Ezúton jelentkezem a SZOT és a Magyar Írók Szövetsége által meghirdetett SZOT irodalmi ösztöndíjra. Mellékelem önéletrajzomat, irodalmi munkásságom ismertetését és az ösztöndíj ideje alatt megírandó művem tématervét. Kérem a T. bíráló bizottságot, hogy kérelmemet támogatni szíveskedjenek. Budapest, 1977. ápr. 18. (Hajnóczy Péter) 2045 Törökbálint [,] Petőfi Sándor u. 20.
    0 references
    Önéletrajz[.] 1942 augusztus 10-én születtem. Egy éves koromig lelencházban éltem, ezután kerültem nevelőszüleimhez. Nevelőapám 1945 előtt ügyvédként, illetve jogtanácsadóként dolgozott, a felszabadulás után tevékenyen részt vett a romeltakarítás, az újjáépítés munkájában. A továbbiakban különböző munkakörökben dolgozott. Utolsó munkahelyén, a Talajjavító Vállalatnál munkavezetői beosztásban dolgozott 1962-ben bekövetkezett haláláig. Nevelőanyám fiatalkori veseműtétje miatt száz százalékos rokkant, a háztartási munkán kívül más munkát vállalni nem tudott. Az általános iskola elvégzése után a Vörösmarty, a Bólyai végül az Eötvös gimnáziumban folytattam tanulmányaimat. 1959-ben fizikai munkát vállaltam. Nappali tagozaton megkezdett tanulmányaimat levelező, illetve esti tagozaton fejeztem be. Legmagasabb iskolai végzettségem: gimnáziumi érettségi. 16 éves koromtól 34 éves koromig fizikai munkából tartottam fenn magam. Dolgoztam nyomdában, voltam betűszedő tanuló (szakképesítést anyagi helyzetem miatt nem szerezhettem). A Franklin Nyomda üzemi lapjában a KISZ szervezet megbízásából írtam cikkeket, riportokat a nyomda mindennapi életéről. Dolgoztam az építőiparban ácsok, kőművesek, fűtésszerelők, villanyszerelők mellett. A kazánfűtői tanfolyam elvégzése után segédfűtőként, majd fűtőként dolgoztam, a munka idényjellegéből következően főként mint szerződéses alkalmazott. Albérletben lakom Törökbálinton. A folyóvíz nélküli helyiségért 700 Ft lakbért fizetek.
    0 references
    Önéletrajz[.] 1942-ben születtem Budapesten törvénytelen gyerekként. Anyám lelencházba adott, ahonnan egyéves koromban kerültem nevelőszülőkhöz. Nevelőapám a felszabadulás előtt jogtanácsosként, a felszabadulás után fizikai munkásként, majd munkavezetői beosztásban dolgozott. 1962-ben meghalt. Nevelőanyám – súlyos, fiatalkori veseműtét[j]e miatt munkaképtelen lévén – kenyérkereső munkát vállalni nem tudott. Gimnáziumi tanulmányaimat a Vörösmarty gimnázium nappali tagozatán kezdtem, majd az Eötvös gimnázium esti tagozatán fejeztem be. 1962-ben érettségiztem. Tizenhat éves koromtól fizikai munkából tartom fenn magam, nevelőszüleimtől elköltöztem, jelenleg is albérletben lakom, vidéken. 1975-ben jelent meg A Fűtő c. novelláskötetem a Szépirodalmi Könyvkiadó gondozásában; a kiadó folyó évben 1977-ben megjelenő újabb kötetre szerződést kötött velem. A Budapest Filmvállalat a megjelent kötet címadó novellája alapján forgatókönyv megírásával bízott meg.
    0 references
    Írói munkásság[.] Első írásaim a Mozgó Világban és az Élet és Irodalomban jelentek meg. 1975-ben önálló elbeszéléskötetem jelent meg (A fűtő) a Szépirodalmi Könyvkiadó gondozásában. Szociográfiai és szépirodalmi írásaim a Valóság, az Új Írás, az Élet és Irodalom, a Palócföld és a Magyar Nemzet hasábjain jelentek meg. A fűtő című kötetemet nívódíjjal tüntették ki. 1976-ban a Kulturális Minisztérium méltónak talált a Móricz Zsigmond[-]ösztöndíj odaítélésére. 1977 júliusában jelenik meg második elbeszéléskötetem a Szépirodalmi Könyvkiadó gondozásában. Harmadik könyvemet, amelyre a Szépirodalmi Könyvkiadónál szerződésem van, a közeljövőben fejezem be. Tématerv[.] Egy nagyüzemben szeretném tanulmányozni a munkásfiatalokból álló szocialista brigád mindennapi életét; ez lenne a tervezett regény írói nyersanyaga. A téma – aktualitásán túl – alkalmas arra, hogy ráirányítsa a figyelmet a szocialista brigádmozgalom jelentőségére, és az irodalom eszközeivel népszerűsítse azt. Bp. 1977. ápr. 18. (HajnóczyPéter) 2045 Törökbálint[,] Petőfi Sándor u. 20.
    0 references