Kasinet
KASINET
A magyar avantgárd mozgalom átfogó története egy évszázad múltán is részben megíratlannak tekinthető, hiszen az elkészült munkák összessége sem adja ki az avantgárd történetének gazdagon rétegzett, feszültségekkel terhelt, apró belvillongásokban és lassú, tektonikus változásokban egyaránt gazdag történetét. A hiány magának a tárgynak a természetéből következik: a narratíva 1920 előtti szakaszát némi sarkítással még el lehetne beszélni a Kassák-kör dinamikus változásainak kronológiájára alapozva, mintegy a csatlakozások és kiválások szekvenciájaként, 1920 után azonban már mindenképpen több, egymást változatosan keresztező történetszálat kellene követnünk. Azok az események, amelyekből a magyar avantgárd összeáll, nemigen fűzhetők lineáris sorrá: a személyek és intézmények változó viszonyait feltáró elbeszélés óhatatlanul egyedi anekdotákra, epizódokra esik szét. Ezeknek a viszonyoknak a leképezésére egy hálózatos morfológia alkalmas, amelynek megragadásához nyújthat segítséget a kutatóknak, oktatóknak, egyetemi és doktori hallgatóknak és bármely érdeklődőnek, olvasónak a Kasinet.
Ha magyar történeti avantgárd rövid – alig másfél évtizednyi – életét kronologikus szekvenciaként képzeljük el, a mozgalmi dinamikát nagyon könnyen szem elől téveszthetjük. A hálózatos perspektívából éppen az alkalmi szövetségek, szembefordulások, kiválások, az új csomópontok alapítása, illetve az erre tett sikertelen kísérletek) válhatnak láthatóvá. A hiányzó perspektívát a Kasinet dinamikus honlapként teremti meg, amely a puszta elrendezés, a linkekben megtestesülő kapcsolatok révén még akkor is revelatív újdonságokkal tud szolgálni, ha maguk az összekötött szövegrészek valójában hosszabb, lexikonszerű szócikkek. De éppen a kapcsolatháló által kijelölt „helyek” lesznek azok, amelyek számos esetben új, felfedező alapkutatást inspirálnak majd.
Ugyanakkor még kifejezetten a magyar avantgárdra fókuszálva is figyelembe kell vennünk, hogy az nem nemzeti, hanem transznacionális képződmény, az egyes folyóiratokban, a könyvkiadást tekintve, a kiállításokon, színielőadásokon és esteken a magyar avantgárdisták – gyakran egyébként is emigrációs élethelyzetben – folyamatosan kapcsolódtak nemzetközi alkotókhoz és alkotásokhoz, mozgalmakhoz, különböző külföldi orgánumokhoz. A Kasinetben természetesen az általuk így vagy úgy megidézett nevek–címek–művészeti fogalmak is megjelennek szócikként, hogy a hálózatosság teljes egészében érzékelhető legyen.
A Kasinet, a magyar avantgárd hálózatos története címszószerűen megírt, bibliográfiával és mindenekelőtt további linkekkel ellátott szövegegységekből (lapokból) áll. A hálózati végpontot alkotó lapok többsége egy-egy személyről szól: az avantgárd folyóiratok szerzőiről, műalkotások alkotóiról, események szereplőiről. A hálózati csomópontokat elsősorban maguk a folyóiratok, a csoportosulások, az események, azaz a találkozások keretét alkotó intézmények alkotják. A projektben a mintegy tizenöt avantgárd folyóirat mellett 70–80 egyedi kiadványról és néhány tucat nyilvános eseményről (előadásról, kiállításról) adunk számot. A vezető szerepet játszó néhány tucat alkotó természetesen kiemelt terjedelmet és figyelmet kap. Szócikket szentelünk a mozgalom közbeszédében használt szakterminusoknak is (izmus-fogalmak, mozdulatművészet, „teljes színpad” stb.) A rendszer teljes kiépítettségében körülbelül ezer címszót (és ennél nagyobb számú linket) tartalmaz majd, de a további fejlesztés lehetősége a későbbiekben is nyitott.
A Kasinet szerkezete
A szócikkeknél találjuk az elsődleges címleírásokat, alattuk pedig linkeken keresztül juthatunk el a kapcsolódó bibliográfiai tételekhez, azaz a témához legfontosabbnak tekinthető monográfiák, tanulmányok címleírásaihoz. Az egész Kasinethez egy teljes bibliográfiai lista is tartozik.
A Kasineten belül – túl a teljes, ábécérendben közölt névmutatón – az egyes szavakra külön is kereshetünk, továbbá „személy”, „kiadvány”, „esemény”, „helyszín” kategóriák szerint elkülönítve, specifikusan is kezelhetjük a szócikkeket.